Kantinlerde çorba ve meyve günü

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Koordinatörü Gülcan Kılınç, “Okulumda Sağlıklı Besleniyorum” programı çerçevesinde öğrencilerde sağlıklı beslenme alışkanlığını geliştirmek ve onları geleneksel tatlarla buluşturmak için “çorba ve meyve günü” planladıklarını söyledi. Kılınç, “Meyve günü etkinliklerinde öğrencilere mevsiminde meyve tüketmenin faydalarını anlattık. Çorba gününde ise ambalajlı gıdalar yerine geleneksel Türk mutfağına yönelik farkındalık oluşturmayı amaçladık. Programın başlaması için 4 Mart Dünya Obezite Günü’nü seçtik. Bu etkinliklerle öğrencilerimizin küçük yaşlardan itibaren farkındalıklarını geliştirerek yaşantılarında obeziteye maruz kalmamaları ve bu konuda mücadele etmeleri için kendilerine destek vermek istiyoruz” dedi.

UYGULAMA NASIL OLACAK?
Okul kantinlerinde öğrenciler için “çorba ve meyve günü” düzenlenmesine ilişkin uygulamanın detayları, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünce illere gönderilen yazıda anlatıldı. Yazıda, “Okulumda Sağlıklı Besleniyorum” programı ile resmî ve özel okullarda, sağlıklı beslenme alışkanlığı, gıda güvenliği, gıda kalitesi konularında farkındalığı artırmanın, uluslararası standart ve şartlara uygunluğu sağlamanın, güvenilir ve kaliteli gıdanın servis edildiği ortamları geliştirmenin, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmanın hedeflendiği vurgulandı. Bu kapsamda, kayıt belgesi alan kantinlerde haftanın bir gününde çorba satışı yapılacak. Ancak çorbanın satılacak kantinde hazırlanması gerekiyor. Ayrıca, okul yönetimince belirlenen haftanın bir gününde de “meyve günü” etkinliği düzenlenecek.

AFİŞLER OKULLARA GÖNDERİLDİ
Bu kapsamda, “meyve günü” için hazırlanan “Sulu sulu meyveler, güç versin vitaminler!”, “Elma, portakal, muz! Haydi, arkadaşlar yemiyor muyuz?”, “Meyveleri keyifle tüket, enerjini yükselt!” yazılı afişler ile “Çorbam var sıcak tasta, olmam ben hiç hasta!”, “Mercimek, domates, tarhana! Ne duruyorsun kaşıklasana!”, “Çorbamız sofrada! Lezzet ve sağlık bir arada!” ifadelerinin yer aldığı “çorba günü” afişleri de okullara gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x